Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?

W dzisiejszych czasach nasze telefony komórkowe stają się naszymi bliskimi przyjaciółmi i towarzyszą nam dzielnie w każdej dziedzinie życia. Ciężko pracujesz, jedziesz tramwajem czy na wakacje – telefon zawsze jest z Tobą. Dzięki temu, że technologia pozwala nam teraz zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu, często sięgamy po telefon zamiast aparatu fotograficznego. Dlaczego? Właśnie dlatego, że zawsze jest pod ręką, jest niewielki, a zrobionymi telefonem zdjęciami możemy w szybki i prosty sposób podzielić się ze znajomymi choćby na Facebooku czy Instagramie.

Dzisiejszy wpis pozwoli Wam uniknąć błędów, które najczęściej popełniają osoby fotografujące na co dzień telefonami i sprawi, że wyciągniesz ze swojego aparatu sto procent jego możliwości. Gotowi na wyzwanie?

Przed zrobieniem zdjęcia zawsze sprawdź czystość soczewki

Banalne? Nawet nie wiecie jak wiele osób o tym nie pamięta. Jak nie przetrzecie aparatu chociażby rękawem bluzki to zdjęcia będą bardziej szarawe, jakby za mgłą i stracą na swojej wyrazistości. Dobrze mieć zawsze przy sobie niewielką ściereczkę z mikrofibry, która doskonale usuwa zabrudzenia z aparatu naszego telefonu. To pierwszy i doskonały sposób na to, aby poprawić jakość swoich zdjęć.

Szukaj światła

Najlepsze zdjęcia zrobione są zawsze w miejscach najlepiej oświetlonych (nie najmocniej nasłonecznionych). Mocne słońce sprawia, że pojawiają się często niechciane ostre cienie, a duża ilość miękkiego światła wpadającego z okna będzie Twoim największym sprzymierzeńcem. Fajnie mieć w okolicach okna lub balkonu, mebel, który doskonale posłuży Ci do Tworzenia Instagramowych kompozycji. Ja osobiście używam białego stolika z Ikei, na którym układam sobie to, co potrzebuję. Tego typu scenerie buduję sobie też często w przypadku po prostu zdjęć robionych aparatem na blog. Tu widać też blendę umiejscowioną na statywie,ale o niej opowiem za chwilę.

fffff

Perfekcyjne selfie?

Przednie kamerki w telefonie niestety robią zdjęcia dużo gorszej jakości niż kamerki tylne. Widać to tak na prawdę w przypadku każdego telefonu. Jeżeli marzy Ci się selfie dobrzej jakości znów wykorzystaj światło. Ustaw sobie lusterko na parapecie tak, aby odwracając telefon i robiąc sobie zdjęcie tylną kamerką, widzieć swoje odbicie i to jak ustawiasz się do zdjęcia w telefonie. Zrób kilka prób i wybierz najlepsze – tadam! Masz perfekcyjne selfie. Pamiętaj też, aby ustawiać się przodem do światła tak, aby mieć równomiernie oświetloną twarz.

IMG_1433Na moich zdjęciach zobaczycie różnicę pomiędzy zdjęciem z przedniej a tylnej kamerki. Mimo, że akurat pierwsze ujęcie wyszło mi nieco lepiej to gołym okiem widać, że w prawym widać więcej szczegółów i jakościowo wygląda zdecydowanie lepiej. (zdjęcie bez żadnej obróbki)

Doświetlanie zdjęć i Instagramowa obróbka

Te sztuczki przydają się w szczególności przy fotografowaniu przedmiotów i na przykład jedzenia na Instagram. Ja zawsze układam rzeczy na białym tle i do ich doświetlenia używam blendy*. Nie jest to konieczne, jednak ja lubię efekt miękkich cieni i dodatkową porcję światła spadającą na plan z góry. Doskonale widać różnicę pomiędzy pierwszym a drugim zdjęciem. Światło zmiękczyło cienie i ładnie doświetliło perfumy z góry, tak, że widać wyraźniej napis. Trzecie zdjęcie jest już gotowe do umieszczenia na Instagram. Jak dobrze przygotujemy plan już podczas robienia zdjęcia to wystarczy podciągnąć jasność i kontrast (ja dodatkowo wyprostowałam plan i troszkę je przykadrowałam). Według preferencji można nałożyć filtr lub zmienić kolorystykę zdjęcia. Ja ostatnio bardzo często poprawiam to co wymieniłam wyżej plus nakładam niebieski w intensywności około 25.

IMG_1454

*Blenda- jest to narzędzie służące do odbijania światła. Występują w różnych rozmiarach i odcieniach. Moja wygląda dokładnie tak: klik

W przypadku, gdy muszę zrobić tego typu zdjęcia wieczorem lub w nocy, na pomoc przychodzi mi parasol z żarówką fotograficzną. Znajdziecie podobne tu: klik
Ma aż 500 wat i temperaturę barwową 5500K- co to oznacza? Oznacza to tyle, że daje światło bardzo zbliżone do dziennego i nasze zdjęcia nie będą ani za żółte ani za niebieskie, a kolory zostają bardzo dokładnie oddane.

Stabilność to podstawa

Jeżeli nie masz dostępu do zbyt dużej ilości światła, pamiętaj, aby trzymać telefon stabilnie bez zbędnych ruchów. Aparat mając zbyt mało światła potrzebuje chwilę dłużej na naświetlenie Twojego zdjęcia i gdy poruszysz nim w trakcie robienia, zdjęcie niestety się rozmyje i będzie niewyraźne. Możesz użyć lampy błyskowej. Ja jednak tego unikam bo niestety lampa bardzo mocno spłaszcza obraz i zdjęcia nie wyglądają już tak dobrze.

Dajcie znać, jak podoba się Wam artykuł i czy po zastosowaniu się do rad Wasze zdjęcia zyskały na jakości. Udanych kadrów!

Edit 2019: Wpis ma już ponad 3 lata, dlatego niedługo spodziewajcie się jego rozszerzenia i aktualizacji! 🙂

Udostępnij: